ŻYCIORYS
Skrzypaczka Łucja Madziar jest solistką, kameralistką i pierwszym koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Radia Wiedeńskiego ORF.
Od debiutu w Laeiszhalle w Hamburgu z koncertem skrzypcowym J.Brahmsa Łucja Madziar regularnie występuje jako solistka z orkiestrami, takimi jak Essen Philharmonic, State Orchestra Hanover, Wuerttenberg Chamber Orchestra Heilbronn, Folkwang Chamber Orchestra Essen i innymi. Współpracujący z nią dyrygenci to między innymi Stefan Soltesz, Ivan Repusic, Joerg Faerber, Michele Spotti, Karen Kamensek, Alexander Joel i Pavel Baleff.
Innym ważnym aspektem jej kariery muzycznej jest praca na stanowisku koncertmistrza od 2006 roku. W latach 2006-2010 zajmowała stanowisko pierwszego koncertmistrza w Orkiestrze Filharmonii w Essen, a następnie przez kilka lat pracowała w Operze Państwowej w Hanowerze. W sezonie 2015/16 była koncertmistrzem Filharmonii w Monachium. W latach 2019-2022 była pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper Berlin.
Ponadto regularnie występuje gościnnie jako koncertmistrz z prawie wszystkimi prestiżowymi orkiestrami niemieckimi i zagranicznymi, takimi jak Filharmonia Monachijska, Gewandhaus Orchestra w Lipsku, Bayerisches Staatsorchester Monachium, Staatskapelle Berlin, Guerzenich Orchester w Kolonii, WDR Radio Orchestra w Kolonii, NDR Radiophilharmonie Hannover, Museumsorchester Frankfurt, Düsseldorfer Symphoniker, Mannheimer Staatstheater, Dortmunder Philharmoniker, Bochumer Symphoniker i Vlaamse Opera, pod kierunkiem takich dyrygentów jak Zubin Mehta, Valery Gergiev, Kirill Petrenko, Simone Young, Sir Roger Norrington, Thomas Hengelbrock, Krzysztof Urbański, Andrei Boreiko i inni.
Z zamiłowania i doświadczenia kameralistka, Łucja Madziar występowała z recitalami na festiwalach w Europie i obydwu Amerykach, m.in. na Beethovenfest Bonn, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Bowdoin Summer Music Festival, Styriarte (Graz), Festival Mitte Europa i Festspiele Herrenhausen. W 2012 roku wraz z pianistką Kathariną Sellheim i wiolonczelistą Johannesem Krebsem założyła zespół Klaviertrio Hannover, który to zespół jest znany ze swoich wyjątkowych interpretacji.
Wydana w roku 2019 przez firmę Genuin płyta zespołu z wczesnymi kwartetami fortepianowymi Ludwiga van Beethovena (z altowiolistą Konstatinem Sellheim) otrzymała znakomite recenzje.
W swoim najnowszym projekcie zespół nagrał niepublikowaną nigdzie wcześniej muzykę kameralną Emilie Mayer, XIX-wiecznej kompozytorki która za życia powszechnie uważana była za „kobiecego Beethovena”. Album z jej triami fortepianowymi: d-moll, Es-dur i a-moll, nosi tytuł "Missing Link - Emilie Mayer" a nuty odnalezionych na nowo utworów ukazały się w 2022 r. nakładem Furore-Verlag. Obydwa albumy były kilkukrotnie nominowane do prestiżowej nagrody OPUS Klassik; nagranie Beethovena w dwóch, a ostatnia płyta Emilie Mayer nawet w trzech kategoriach.
Łucja Madziar urodziła się w Polsce, gdzie muzyka Chopina i Szymanowskiego wywierała na nią duży wpływ już od najmłodszych lat. Po ukończeniu podstawowej edukacji muzycznej w Poznaniu, w wieku 16 lat rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Rostocku w klasie skrzypiec prof. Petru Munteanu, a następnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie w Grazu u prof. Silvii Marcovici, kończąc je z dyplomem magistra sztuki.
Będąc uczestnikiem kursów mistrzowskich pracowała pod kierunkiem takich wielkich osobistości, jak Ida Haendel, Shlomo Mintz, Igor Ozim i Gerard Poulet. Łucja Madziar jest zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Vaclava Humla w Zagrzebiu oraz laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Fritza Kreislera w Wiedniu i Konkursu Skrzypcowego „Andrea Postacchini” w Fermo. Otrzymała także nagrodę DAAD za wybitne osiągnięcia oraz została uhonorowana nagrodą im. Alvara Aalto dla młodych artystów.
Łucja Madziar gra na skrzypcach Carlo Ferdinando Landolfiego z 1759 r. i smyczku Nikolaja Kittla, wykonanym około 1860 r.